MiTo Club Hellas

ΕγγραφήΚατάλογος ΜελώνΗμερολόγιοΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕικονοθήκηΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεσηFacebook Group
Share | 

Ζαντολαστιχα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down 
Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
K.G
Admin
Admin

Ημερομηνία εγγραφής: 21/07/2010
Τόπος: Πειραιάς
Έκδοση MiTo: 1.4 ΤΒ Progression 155 CV

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Σαβ Nov 12, 2011 8:54 pm

Ενας ενδιαφερον πινακας που δειχνει ποσο μεγαλωνει ή μικραινει το "βημα" της μικρης μας,οταν ξεφυγουμε απ τα εργοστασιακα standards
http://www.dtrbs.com/alfa_romeo-mito_%282008_%29-wheels-and-rims.html

Επιστροφή στην κορυφή Go down
http://mito-club-hellas.heavenforum.com
nas17

Ημερομηνία εγγραφής: 22/08/2011
Τόπος: Αθήνα
Έκδοση MiTo: TB 135

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Τρι Mar 27, 2012 12:26 am

diavolakos έγραψε:
ας μιλησω κι εγω μιας και φοραω toyo t1r κι εχω βαλει κι αζωτο σε 17αρες ζαντες. τα λαστιχα ειναι παρα παρα πολυ καλα.δοκιμασμενα σε δρομο που δεν εχει και την καλυτερη ποιοτητα ασφαλτου οσον αφορα το επιπεδο τριβης με το λαστιχο.απο τοτε ποθ τα εβαλα το κωλαρακι της δεν γλιστραει τοσο, μονο οταν το θελησω εγω. τωρα οσον αφορα το αζωτο ειδα μεγαλη διαφορα οσον αφορα το κοπανημα της αναρτησης εχει μαλακοσει λιγακι.

Μολις εβαλα κι εγω τα t1r σε 16αρα ζαντα και αν και δεν τα εχω ζορισει ακομα, βλεπω σημαντικη διαφορα στο κρατημα σε σχεση με τα εργοστασιακα. Επισης με το αζωτο εχει μειωθει το τρανταγμα ισως και στο μισο. Ο μαστορας μου προτεινε να βαλει με πλατος 205 αλλα επελεξα τις διαστασεις που ειχε το προηγουμενο δηλαδη 195 χιλ. Πιστευετε θα ειχε καλυτερο κρατημα αν εβαζα τα φαρδυτερα; Παντως ευχαριστω για τα σχολια σας με βοηθησαν στην επιλογη
giorgos_giouma
D.N.A
D.N.A

Ημερομηνία εγγραφής: 22/07/2010
Τόπος: ´Εδεσσα-Θεσσαλονίκη
Έκδοση MiTo: Distinctive 155hp-LPG MODIFIED

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Τρι Mar 27, 2012 12:38 am

nas17 έγραψε:
diavolakos έγραψε:
ας μιλησω κι εγω μιας και φοραω toyo t1r κι εχω βαλει κι αζωτο σε 17αρες ζαντες. τα λαστιχα ειναι παρα παρα πολυ καλα.δοκιμασμενα σε δρομο που δεν εχει και την καλυτερη ποιοτητα ασφαλτου οσον αφορα το επιπεδο τριβης με το λαστιχο.απο τοτε ποθ τα εβαλα το κωλαρακι της δεν γλιστραει τοσο, μονο οταν το θελησω εγω. τωρα οσον αφορα το αζωτο ειδα μεγαλη διαφορα οσον αφορα το κοπανημα της αναρτησης εχει μαλακοσει λιγακι.

Μολις εβαλα κι εγω τα t1r σε 16αρα ζαντα και αν και δεν τα εχω ζορισει ακομα, βλεπω σημαντικη διαφορα στο κρατημα σε σχεση με τα εργοστασιακα. Επισης με το αζωτο εχει μειωθει το τρανταγμα ισως και στο μισο. Ο μαστορας μου προτεινε να βαλει με πλατος 205 αλλα επελεξα τις διαστασεις που ειχε το προηγουμενο δηλαδη 195 χιλ. Πιστευετε θα ειχε καλυτερο κρατημα αν εβαζα τα φαρδυτερα; Παντως ευχαριστω για τα σχολια σας με βοηθησαν στην επιλογη
Θα βελτιωνοταν το κρατημα. Αφου πηγες στα t1r γιατι δεν εβαλες τα r1r?Απο ηχο κυλησης πως ειναι?
nas17

Ημερομηνία εγγραφής: 22/08/2011
Τόπος: Αθήνα
Έκδοση MiTo: TB 135

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Τετ Apr 04, 2012 2:52 pm

Δεν εβαλα τα r1r λογω κοστους κι επειδη δεν τα χρειαζομαι ιδιαιτερα. Μεσα στην Αθηνα το κινω κυριως αντε και κανενα ταξιδι μια φορα το 2μηνο. Παντως και τα t1r εχουν πολυ καλυτερο κρατημα σε στεγνο και σε βρεγμενο που τα δοκιμασα. Απο ηχο κυλισης δεν εχω δει καμια σημαντικη διαφορα
giorgos_giouma
D.N.A
D.N.A

Ημερομηνία εγγραφής: 22/07/2010
Τόπος: ´Εδεσσα-Θεσσαλονίκη
Έκδοση MiTo: Distinctive 155hp-LPG MODIFIED

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Τετ Apr 04, 2012 11:09 pm

nas17 έγραψε:
Δεν εβαλα τα r1r λογω κοστους κι επειδη δεν τα χρειαζομαι ιδιαιτερα. Μεσα στην Αθηνα το κινω κυριως αντε και κανενα ταξιδι μια φορα το 2μηνο. Παντως και τα t1r εχουν πολυ καλυτερο κρατημα σε στεγνο και σε βρεγμενο που τα δοκιμασα. Απο ηχο κυλισης δεν εχω δει καμια σημαντικη διαφορα
Τα t1r τα φορουσε φιλος σε punto με 200 αλογα και μου ειπε οτι σε βροχη ηθελαν προσοχη
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Πεμ Apr 05, 2012 1:15 pm

εγω παντως λιγουρευομαι το sport contact 5 που εβαλε ο νικολακης κ ομορφυνε ο θολος...τι κ αν ειναι 225 αντι 215,ειναι πολυ φθηνοτερο απ το πιρελακι κ σιγουρα θα αντεξει πολυ περισσοτερο στο χρονο.κ αν θελει λιγο παραπανω χρονο να ζεσταθει το συγχωρω γιατι πραγματικα διαθετει αριστη χυτευση (αψεγαδιαστο προφιλ αντι του zero nero που φοραω που εχει ατελειες εμφανεις πλην του πελματος) κ συμπεριφορα σε ολο το ευρος της ζωης του..για να μαι κ δικαιος,το πιρελι μ εχει πολυ ευχαριστημενο αλλα τα επομενα θα ναι κοντινενταλ... Rolling Eyes
buga_duga

Ημερομηνία εγγραφής: 13/03/2011
Τόπος: ΛΑΡΙΣΑ
Έκδοση MiTo: 1.4 MultiAir Turbo 135 HP Distinctive

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Κυρ Aug 26, 2012 3:45 pm

εγώ παίδες έχω τις 17άρες elegance. δεν τις εχω δει σε κανένα άλλο mito. πως κι έτσι? τι γνώμη εχετε?
K.G
Admin
Admin

Έκδοση MiTo: 1.4 ΤΒ Progression 155 CV

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Κυρ Aug 26, 2012 4:41 pm

buga_duga έγραψε:
εγώ παίδες έχω τις 17άρες elegance. δεν τις εχω δει σε κανένα άλλο mito. πως κι έτσι? τι γνώμη εχετε?

Προσωπικα πιστευω πως ειναι πανεμορφες ζαντες και εκανες πολυ καλη επιλογη.......
Οντως και εγω ξερω μονο αλλον εναν μονο που τις φοραει.....εγω παντως θα χαιρομουν στη θεση σου Smile

http://mito-club-hellas.heavenforum.com
buga_duga

Ημερομηνία εγγραφής: 13/03/2011
Τόπος: ΛΑΡΙΣΑ
Έκδοση MiTo: 1.4 MultiAir Turbo 135 HP Distinctive

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Κυρ Aug 26, 2012 5:35 pm

K.G έγραψε:
buga_duga έγραψε:

Προσωπικα πιστευω πως ειναι πανεμορφες ζαντες και εκανες πολυ καλη επιλογη.......
Οντως και εγω ξερω μονο αλλον εναν μονο που τις φοραει.....εγω παντως θα χαιρομουν στη θεση σου Smile

thanx K.G!! Ναι οντως το αλλαζουν το αμαξι απ'τις συνηθισμενες που κυκλοφορουν. Κ ταιριαζουν πολυ στο μαυρο etna με τα υπολοιπα νικελα που εχει, το κανουν κ λιγο πιο κυριλε. Wink Ομως αν κ 17",νομιζω θελει λιγο "χαμηλωμα" ,οι θολοι ξεχωριζουν πολυ. τι προτεινεις? γτ δεν τα κατεχω κ πολυ τα μηχανικα. Sad
Jim Verde
Q2
Q2

Ημερομηνία εγγραφής: 26/04/2011
Τόπος: Αθήνα-Νεμέα
Έκδοση MiTo: QV

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Τετ Feb 13, 2013 6:10 pm

Ενδιαφέρον link για ζάντες. Έχει ρέπλικες των 18 σε 17.

http://www.dbrtuning.com/epages/63160015.sf/en_GB/?ViewAction=View&ObjectID=3344758

και η εταιρεία κατασκευής τους:

http://www.wspitaly.com/catalogo-prodotti/Alfa-Romeo.html

Αυτή είναι η αγαπημένη μου για τη ΜιΤο :

http://www.dbrtuning.com/epages/63160015.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/63160015/Products/%22W254%20MITO%20Anthracite%20Polished%2017%22

Και αυτή η αγαπημένη μου γενικώς:

http://www.dbrtuning.com/epages/63160015.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/63160015/Products/%22W256%20GIULIETTA%20Dull%20Black%20Polished%2017%22
petros

Ημερομηνία εγγραφής: 13/02/2013
Έκδοση MiTo: Red 155hp

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Πεμ Feb 14, 2013 12:04 am

Παιδιά καλησπέρα.. Σε λίγο καιρό θα έχω στα χέρια μου την δικιά μου ΜΙΤΟ με τα 155 άλογα (περιμένω να πουληθεί το τωρινό μου αμάξι (mx5)) και η πρώτη αλλαγή θα είναι οι ζάντες. Έχει δοκιμάσει κανείς στην μικρή του ζάντες 8άρες κ πάνω? Το μικρότερο δυνατό offset για να μην γυρίσω φτερά πιο είναι? Την διάσταση δεν θέλω να την αλλάξω για πολλούς λόγους...
Αγγελος χατζη
Mod
Mod

Τόπος: βολος-ηλιουπολη
Έκδοση MiTo: 155 premium pack,sport pack 18

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Πεμ Feb 14, 2013 3:17 pm

καλσπερα Πετρο. η μικρη σε 18αρες φοραει 215/40/18 σε εφταμισαρες ζαντες. 8αρα με 215 δεν νομιζω οτι καθεται. τωρα για οφσετ που λες με ενα ποντο αποστατη η 18αρα ζαντα ερχεται μαγουλο με το φτερο. για να βρισκει το λαστιχο στο φτερο δεν εχω ακουσει κατι σε μαμα διασταση με αποστατες. αποψη μου ειναι οτι η ζαντες που δινει η μαμα αλφα ειτε σε 17 ειτε σε 18 ειναι πανεμορφες και αν βρεις τις 17αρες 8σε σε ρεπλικα 18 ειναι οτι πρεπει.

οι 7x17και οι 7x16 εχουν ΕΤ 39 και οι 7,5 x18 εχουν ΕΤ42

ntakhs

Ημερομηνία εγγραφής: 26/06/2011
Έκδοση MiTo: 155 dist. s.p.

ΔημοσίευσηΘέμα: αλλαγή διάστασης σε 16άρα   Τετ Jul 03, 2013 2:47 pm

φοράω 195/55r16 σε 155άρα. με δεδομένο ότι η διάσταση 195/55 r16 έχει ιδιαίτερα περιορισμένες επιλογές σε ελαστικά (ιδίως καινούρια-τελευταίας τεχνολογίας που δε βγαίνουν σε αυτή τη διάσταση), μίλησα με ένα λαστιχά που εκτιμώ ιδιαιτέρως & μου πρότεινε διάσταση 205/50 r16 ( με την επιφύλαξη να ρωτήσει & αυτός την εταιρία). Μετά από έρευνα στο διαδίκτυο (πχ  http://www.dtrbs.com/alfa_romeo-mito_(2008_)-wheels-and-rims.html  ), διαπίστωσα ότι η απόκλιση αυτής της διάστασης από την εργοστασιακή  είναι σημαντική  ( πχ η 215/50 r16 έχει μικρότερη απόκλιση). Η σωστή επιλογή προφανώς είναι η εργοστασιακή & καλύτερα να βάλω ένα πιο συμβατικό (παλιό σε τεχνολογία) ελαστικό που βγαίνει στη εργοστασιακή διάσταση παρά να κάνω πειράματα. όμως  ήθελα να ρωτήσω γνώμες & κυρίως αν υπάρχει κανείς που έχει κάνει ανάλογο πείραμα με 16 άρες.
antony19
Q2
Q2

Ημερομηνία εγγραφής: 04/09/2010
Έκδοση MiTo: 1.4TB Distinctive Sport & Premium Pa

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Πεμ Sep 05, 2013 6:00 pm

έχει βάλλει κανείς σας αποστάτες τροχών? κοίταγα και σκεφτόμουν ότι κανα δυο δάχτυλα πιο έξω οι ζάντες θα ήταν ωραίες. ξέρετε γενικά αν υπάρχουν μειονεκτήματα?
Αγγελος χατζη
Mod
Mod

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Πεμ Sep 05, 2013 6:20 pm

εγω φοραω. κανενα προβλημα μεχρι τωρα.

antony19
Q2
Q2

Ημερομηνία εγγραφής: 04/09/2010
Έκδοση MiTo: 1.4TB Distinctive Sport & Premium Pa

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Πεμ Sep 05, 2013 6:22 pm

τι μέγεθος έχεις βάλλει? περίπου σε cm. μάρκας ή φτιαχτούς? στην οδική συμπεριφορά καλύτερο ή καμοία διαφορά?
Αγγελος χατζη
Mod
Mod

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζαντολαστιχα   Πεμ Sep 05, 2013 7:57 pm

δεν εχω βαλει μεγαλους. μισο ποντο ειμπαχ. διαφορα στην συμπεριφορα δεν μπορω να σου πω γιατι εγω ειμαι και χαμηλωμενος. σε εμφανιση παντως εδειξε. παντως θελει προσοχη να μην βαλεις πολυ μεγαλους γιατι εμενα με τις 18αρες οταν στριβω το τιμονι στο τερμα περναει το λαστιχο φιλλερ απο το θωλο.

Ζαντολαστιχα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
MiTo Club Hellas :: Forum :: Βελτίωση-